Головна » Про проект » Експерты

Експерты

Головною концептуальною особливістю визначення лауреатів програми «Людина року» та володарів премії «Прометей-престиж» є система експертного опитування. В її основу закладено декілька принципових особливостей, які визначають цей процес, як науково обґрунтований і легітимний.

По-перше, в основу всього процесу експертного визначення претендентів закладено принцип вільного волевиявлення кожного з експертів. Експерту не задається заздалегідь список прізвищ та подій, з яких він може зробити вибір. Навпаки, кожен експерт вправі самостійно запропонувати будь якого претендента, керуючись виключно своєю мотивацією і тими критеріями, які закладені в експертний бюлетень.

По-друге, кожен експерт протягом строку проведення конкретної програми має можливість «голосувати» кілька разів. Отже, кожен експерт, визначаючи професійні і громадські досягнення своїх кандидатів, відслідковує процес в динаміці протягом усього звітного року, а відтак, може або зберігати, або змінювати свою точку зору.

Так форма експертної роботи, коли кожен експерт голосує по декілька разів на рік, є одним з основних «ноу-хау» Програми і використовується з перших кроків її розвитку.

Окрім можливості кількаразового голосування кожного з експертів, така форма організації роботи експертів дає можливість підводити проміжні підсумки «гонки претендентів» і в такий спосіб зберігати своєрідну інтригу. Зокрема, принцип неодноразового голосування експертів дає можливість організаторам Програми доводити до відома громадськості і засобів масової інформації спочатку десятки, потім п'ятірки претендентів на лауреатські звання і, нарешті, називати кінцеву трійку лауреатів в кожній номінації.

Третьою особливістю організації процесу експертного визначення в рамках проекту «Людина року» є формування спеціалізованих експертних груп та позиціонування їх за головними напрямками щорічного номінаційного переліку програми: суспільно-політичному, фінансово-економічному, мас-медійному і гуманітарному. Таке розділення експертних груп по принциповим професійним напрямкам дає можливість експертам найбільш точно, ретельно підходити до процесу визначення претендентів.

За двадцять  років організації експертної роботи сталася серйозна еволюція в її якісному складі. Якщо в 1996 і 1997 роках в ролі експертів виступали виключно авторитетні, відомі журналісти, то, починаючи з 1998 року, до експертної роботи підключились сотні вузькоспеціалізованих спеціалістів: соціологи, політологи, наукова та гуманітарна еліта, авторитетні представники багатьох державних і громадських інститутів, в тому числі і регіональних.

Кількісний склад експертів за роки реалізації проекту також зазнав серйозних змін. За більш ніж двадцять років число експертів зросло з 200 до 500.

В цьогорічному експертному визначенні претендентів на здобуття лауреатських звань Двадцять першої загальнонаціональної програми «Людина року – 2016» беруть участь понад 500 експертів, делегованих 170 організаціями, установами, закладами, асоціаціями, спілками, фондами та засобами масової інформації.

 

Експертний пул
«Людина року – 2016»