Головна » 25-річний ювілей "Людина року" » Чверть століття з «Людиною року». Літопис сучасного успіху. Історія №14: Яна КЛОЧКОВА

Чверть століття з «Людиною року». Літопис сучасного успіху. Історія №14: Яна КЛОЧКОВА

В цьому році святкує свій 25-річний ювілей загальнонаціональна програма «Людина року».

Вже чверть століття програма зводить на зірковий п’єдестал  справжніх лідерів незалежної України, особистостей, які професійною майстерністю, творчою енергією, яскравим талантом і мудрістю здобули широке визнання й авторитет. Шанована і відома не тільки в Україні, а й за її межами, «Людина року» активно впливає на процеси формування та становлення вітчизняної еліти, сприяє подальшому соціально-економічному розвитку держави, відродженню духовних цінностей, служить благородній справі консолідації прогресивних сил суспільства.

Щорічно, завдяки цьому унікальному проекту, ми маємо чудову можливість вшанувати найкращих, віддячити за їхню самовідданість, мужність, творчий пошук та невтомну працю. А ще – зарядитися, надихнутися цією дивовижною енергією успіху, відчути гордість за свою країну і  її найкращих, найдостойніших представників.

За 25 років існування програми, історії здобутків і перемог  наших видатних співвітчизників стали своєрідним літописом національного відродження і  прогресу України в усіх напрямках суспільно-політичного, економічного й духовного життя.

Тож з нагоди почесного 25-го ювілею, ми хочемо разом з вами згадати найвідоміших, знакових, уславлених співвітчизників, які в різні роки отримували почесний титул «Людина року».

Імена цих людей спалахували на небосхилі української держави, як зірки.

Це люди-Прометеї, люди-легенди, чий внесок у становлення і розвиток країни важко переоцінити.

 Клочкова_рбк

Історія № 14. Яна КЛОЧКОВА

«Золота рибка» українського спорту

Чотири «золота» і одне «срібло» на двох Олімпійських іграх поспіль. Без сумніву, плавчиня Яна Клочкова – одна з найвидатніших спортсменок сучасності. Вона перша і поки єдина чотириразова олімпійська чемпіонка в незалежній Україні.

Вже у 15 років Яна стала наймолодшою у світі володаркою чемпіонського Кубка світу з плавання. А після чемпіонату Європи в 1999 році в Лісабоні за неймовірно швидкою українкою закріпилося прізвисько «Золота рибка». Турнір тривав 4 дні, і кожен день Яна, як казкова чарівниця, приносила для своєї країни  по золотій медалі…

Майбутня світова зірка спорту Яна Клочкова народилася в Симферополі,  у спортивній сім’ї (батьки займалися легкою атлетикою). З самого раннього віку дівчинка дуже любила воду. А коли сім’я поїхала на море, то Яна попливла, шокуючи весь пляж. Адже сміливиці не було ще й двох років…

В чотири роки Яну віддали на спортивну гімнастику, де вона доволі успішно тренувалася. Але згодом секцію закрили і батько вирішив записати дівчинку на художню гімнастику. Та від долі не втечеш. Тепер заняття проходили … в приміщенні нового сучасного симферопольського басейну, в одному залі з пловцями. Там 7-річну Яну побачила  тренер з плавання Ніна Кожух. З цієї зустрічі і розпочалася спортивна кар’єра видатної спортсменки Яни Клочкової. «Досі не знаю, що ж в мені розгледіли тренери – Ніна Кожух і її чоловік Олександр», – згадувала Яна. Проте саме на неї вони зробили ставку, заявивши головному тренеру: «Будемо робити з Яни чемпіонку».

Розпочалася серйозна, кропітка, виснажлива робота. Поки ровесники Яни гуляли і бігали в кіно, ходили в гості і їздили до бабусь, вона тренувалася по 6 годин на день. Дівчинка вела щоденник, в якому кожен день записувала кілометри, які пропливала в басейні.  Виявилося, що за місяць «рибка», яка ще не стала «золотою», долала дистанцію, що приблизно дорівнювала відстані від українського до турецького берега в Чорному морі… Тож результати не забарилися. Вже у 14 років Яна виграла першу серйозну медаль – срібло на юніорському чемпіонаті Європи у 1996 році. Наступного року вона взяла «золото». До своєї першої Олімпіади Клочкова встигла ще не раз завоювати медалі юніорських, європейських та світових чемпіонатів.

Підготовка до Олімпіади в австралійському Сіднеї була особливо ретельною і напруженою. Ніна Кожух навіть возила свою ученицю до легендарного радянського тренера Бориса Земова, аби краще відпрацювати стиль «брас». І 18-річна Яна Клочкова не підвела. Виступ юної спортсменки став справжньою сенсацією. У запливі на дистанції 400 м комплексним плаванням серед жінок Клочкова прийшла першою. Вона завоювала олімпійське «золото» і побила олімпійський рекорд, що до неї тримався 20 років! З результатом 4 хв. 33,59 сек., Яна також оновила минулий світовий рекорд на 1,20 сек. Колишній же олімпійський рекорд українка перевершила на 2,7 сек. В Сіднеї Клочковій вдалося завоювати ще одне «золото» – в запливі на 200 м комплексним стилем, встановивши новий рекорд Європи. Та й це ще не все. Порадившись з тренерами, вона вийшла на дистанцію 800 метрів вільним стилем і стала другою, додавши до двох золотих, ще й срібну медаль. Три олімпійські медалі на перших же Іграх! Тренер Ніна Кожух зазначила, що готувала Яну Клочкову до цієї блискучої перемоги понад 10 років. А новій спортивній зірці тільки виповнилося вісімнадцять…

Після тріумфального виступу в Сіднеї спортивна кар’єра продовжувала бути головною в житті талановитої плавчині. Хоча дівчина і відчувала втому від виснажливих тренувань і монотонного, в жорстких рамках, режиму, втім вона поставила за мету виграти наступну Олімпіаду, яка мала відбутися в Афінах. І знов безкінечні кілометри по водній доріжці басейну, самовіддана  безперервна праця, яка шліфувала кожен м’яз її тіла, відточувала кожен рух у змаганні за десяті, соті долі секунди…

Це майже неймовірно, але Яна Клочкова повторила свій успіх! В 2004 році спортсменка знову завоювала дві «золоті» медалі Олімпіади. Вона була краща, швидша, сильніша, вона віддала перемозі всю себе без остатку. І досягла свого. На батьківщині Олімпійського вогню двічі пролунав гімн української держави…

В цьому ж, зірковому 2004-му, Яну Клочкову  визнали кращою плавчинею світу. І цілком закономірно, адже всі нагороди та відзнаки спортсменки навіть важко перелічити. Серед них – 50 рекордів України з комплексного плавання, вільним стилем, естафетного плавання, плавання на спині, батерфляєм на дистанціях від 100 до 800 метрів. Також вона неодноразово ставала чемпіонкою Європи, срібним та бронзовим призером Чемпіонату Європи. Клочкова є дворазовою чемпіонкою світу, срібним призером Чемпіонату світу.

«…Скільки себе пам’ятаю, в моєму житті був тільки спорт: тренування, турніри, змагання, чемпіонати. Я працювала на межі людських можливостей, досягаючи перемогу за перемогою, встановлюючи рекорд за рекордом», – поділилася своїми роздумами видатна спортсменка в одному з інтерв’ю. Ще до поїздки до Афін Клочкова пообіцяла собі, якщо виграє «золото», то візьме тайм-аут. Завдання вона перевиконала вдвічі, тож на третю свою Олімпіаду спортсменка поїхала вже скоріш, як талісман команди. На урочистому відкритті Ігор в Пекіні вона виконала почесну місію прапороносця від України. В наступному 2009 році Яна Клочкова оголосила про завершення спортивної кар’єри. Королева водних доріжок залишила великий спорт, але продовжує прикладати зусилля для підтримки високих спортивних досягнень в країні і на світовій арені. Як член Федерації плавання України вона разом з колегами пропагує здоровий спосіб життя, сприяє розвитку плавання та інших водних видів спорту.

Ім’я чотирикратної олімпійської чемпіонки Яни Клочкової назавжди золотими буквами вписано в історію українського спорту. Її видатні спортивні досягнення на Олімпійських іграх, мужність, самовідданість і воля до перемоги,  які сприяли піднесенню спортивного авторитету України у світі, високо оцінені українською державою.

У 2004 році Яна Клочкова була удостоєна найвищого державного звання «Герой України» з врученням ордена «Золота Зірка». Також вона нагороджена Орденом за заслуги ІІІ ступеня (2002) та Орденом княгині Ольги ІІІ ступеня (1999) та І ступеня (2000).

 Видатна спортсменка Яна Клочкова була двічі удостоєна високого титулу «Спортсмен року» на урочистих церемоніях вручення премії «Людина року-2000» та «Людина року-2003».

klochkova2000

klochkova-01_1